Fysikern och Nobelpristagaren Jerome Friedman har donerat två akvareller till Nobelprismuseet. Verken är målade av Friedman själv och ger en inblick i en mindre känd sida av pristagaren – hans livslånga intresse för måleri.
Jerome Friedman fick Nobelpriset i fysik 1990 tillsammans med Henry Kendall och Richard Taylor för sin forskning som bidrog till förståelsen av materiens minsta beståndsdelar – kvarkar. Men vägen till fysiken var inte självklar. Att teckna och måla har varit viktigt för Friedman sedan barndomen, i gymnasiet gick han på ett konstprogram och siktade på att bli konstnär.
”Jag vann ett nationellt pris för ett blocktryck jag gjort, och min ambition var att bli konstnär. Men så kom något annat emellan. På ett museum köpte jag en bok av Einstein om relativitetsteorin – jag har alltid varit nyfiken på naturen och fascinerades av det jag hört om relativitet,” berättar Friedman, och fortsätter, ”jag ägnade mycket tid åt att läsa boken, men insåg till slut att jag egentligen inte förstod den. Trots det väckte den ett starkt intresse, och jag ville förstå fysikens fascinerande värld. Efter examen valde jag därför att tacka ja till ett stipendium vid University of Chicago och avstod från ett stipendium till School of the Art Institute of Chicago.”

Vid University of Chicago tog han sedermera sin doktorsexamen. Intresset för konst har dock följt honom genom hela livet, och han fortsatte att måla vid sidan av sin forskarkarriär.
Akvarellerna som nu doneras till Nobelprismuseet har titlarna Tushar’s Brother och Mountains in the Morning Mist. De målades omkring 2020, när Friedman var i 90-årsåldern och hade ännu inte förlorat för mycket av sin syn för att kunna måla. Akvarellerna är baserade på fotografiska förlagor och speglar Friedmans intresse för naturmotiv.
