Pressmeddelande från Nobelstiftelsen den 5 december 2018
Årets Nobelpristagares upptäckter och bidrag till mänsklighetens största nytta står nu i fokus. Under en dryg vecka deltar pristagarna i flera publika arrangemang. På Nobelbanketten uppträder bland andra Anna von Hausswolff till nyskapad musik av Mikael Karlsson och koreografi av Nicolas Le Riche, chef för Kungliga Baletten. Även i år svarar kocken Tom Sjöstedt för Nobelmenyn tillsammans med konditorn Daniel Roos.
Nobelpristagarna inleder sin vistelse i Stockholm den 6 december med ett besök på Nobelmuseet för att signera stolar i bistron och för att överlämna sina särskilt utvalda föremål till museets samling. Det följs av deras Nobelföreläsningar med de prisutdelande institutionerna Kungl. Vetenskapsakademien och Karolinska Institutets Nobelförsamling som värdar.
På Nobel Prize Concert den 8 december leds Kungliga Filharmonikerna av den amerikanska dirigenten Karina Canellakis. Inledningsvis framför de Ann-Sofi Söderqvists Movements följt av Tjajkovskijs violinkonsert med stjärnviolinisten Lisa Batiashvili som solist. Avslutningsvis framförs Tjajkovskijs symfoni nr 4.
Nobel Week Dialogue – heldagsseminariet kring någon av vår samtids stora frågor – äger i år rum den 9 december. Sju tidigare Nobelpristagare inom fysik, kemi och medicin samtalar med några av världens mer framstående experter på temat Water Matters. Bland deltagarna märks Maude Barlow, som var ledande i arbetet med att få FN att deklarera vatten som en mänsklig rättighet. Den världsberömda performancekonstnären Marina Abramović kommer under dagen att framföra en nyskapad performance lecture.
I år uppmärksammar Nobelstiftelsen även att utdelningen av årets Nobelpris sammanfaller med 70-årsjubileet av FN:s deklaration av de mänskliga rättigheterna. Detta bland annat med en föreläsning på Nobelmuseet den 10 december av Gustaf Lind, ambassadör och chef för UD:s enhet för folkrätt, mänskliga rättigheter och traktaträtt, på temat mänskliga rättigheter i en föränderlig tid. På museet pågår samtidigt utställningen Rätten till frihet – Martin Luther King Jr som belyser Kings liv och insatser i medborgarrättsrörelsen. Särskilda pressvisningar anordnas den 5 december och den 8 december.
På Nobelprisutdelningen den 10 december presenteras årets pristagare av ledamöter från de prisutdelande Nobelkommittéerna. För musiken under prisutdelningen står Kungliga Filharmoniska Orkestern i Stockholm under ledning av dirigent Dalia Stasevska. Solist är sopranen Christina Nilsson. För 18 året i rad har Helén Magnusson, chefsflorist på Hässelby Blommor, designat blomsterdekorationerna till prisutdelningen.
På Nobelbanketten framträder bland andra Anna von Hausswolff till nykomponerad musik av Mikael Karlsson och koreografi av Nicolas Le Riche. Medverkar gör Kungliga Hovkapellet, Kungliga Operans kör och Kungliga Baletten. Divertissementet baseras på personligt och medmänskligt mod och knyter bland annat an till årets fredspris genom en uppmaning att hylla och hedra kvinnor. Producenter är Marie-Louise Sid-Sylwander, Ingmar Bergman jr och Tove Asplind.
Kocken Tom Sjöstedt, som till vardags driver restaurangen Lilla Ego i Stockholm tillsammans med Daniel Räms, ansvarar för förrätt och varmrätt för andra året i rad. I årets bankettmeny låter han grönsaker spela en viktig roll och två olika rotfrukter är huvudråvara i varmrätten. Vid sin sida i Stadshusets kök har han konditorn Daniel Roos, som för femte året i rad ansvarar för desserten. Han driver restaurang K-märkt. Menyn har utvecklats i nära samarbete med Nobelstiftelsens gastronomiska rådgivare Fredrik Eriksson, Långbro Värdshus och Restaurang Nationalmuseum, Gert Klötzke, professor i gastronomi vid Umeå Universitet samt Stadshusrestaurangers kökschef Gunnar Eriksson.
Per Benjamin ansvarar för blomsterdekorationerna i Stadshuset för fjärde året i rad. Även dessa på temat mod.
Under pristagarnas vistelse i Sverige besöker de en rad skolor, Riksdagen, universitet och högskolor. De deltar i olika seminarier och föreläsningar samt i inspelningen av den anrika diskussionen Nobel Minds (Snillen spekulerar).
Mer information
För information om Nobelpristagarna se Nobelprize.org. För mer information om Nobelveckans program och kontaktuppgifter, se dokumentet Detaljerad information till media 2018
Följ Nobelveckan på Nobelprize.org
Samtliga Nobelföreläsningar sänds live på Nobelprize.org och kommer därefter att finnas tillgängliga som video on-demand.
Ceremonierna i Oslo och Stockholm kommer att sändas live på Nobelprize.org, KL. 13.00 respektive 16.30, den 10 DECEMBER.
Tider för publicering
Placeringen vid huvudbordet på Nobelbanketten den 9 DECEMBER KL. 10.00
Presentationstalen vid Nobelprisutdelningen den 10 DECEMBER KL. 16.30
Nobelmenyn den 10 DECEMBER KL. 19.00
Pressbilder på Nobelmenyn den 10 DECEMBER 21.30
Pristagarnas tacktal den 10 DECEMBER CA KL. 23.00